بيمارستان حاج عزيزي جويبار
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۶ آذر
br ENGLISH
داخلي و جراحي

عفونت هاي دستگاه ادراري در بزرگسالان

كليه ها، حالب ها، مثانه و مجراي خروجي مثانه – شامل دستگاه ادراري هستند عفونت در هر قسمت از دستگاه ادراري ميتواند وجود داشته باشد. بيشتر عفونت شامل قسمتهاي پايين تر ادراري يعني مثانه و مجراي ادراراست

زنان بيشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراري نسبت به مردان هستند. عفونت محدود به مثانه مي تواند دردناك و آزار دهنده باشد. با اين حال، ع اگر عفونت در كليه ها باشد عواقب جدي مي تواند بدنبال داشته باشد

اگر هنگام ادرار كردن دچار سوزش مي‌شويد و يا بدتر از آن دفع ادرار با لكه‌هاي خون همراه است، بلافاصله به پزشك مراجعه كنيد و آن را جدي بگيريد، چرا كه ممكن است به عفونت دستگاه ادراري مبتلا شده باشيد. عفونت ممكن است در هر قسمتي از دستگاه ادراري كه وظيفه آن حذف و فيلتر ضايعات بدن است، رخ دهد زنان بيش از مردان مستعد ابتلا به عفونت‌هاي باكتريايي هستند، زيرا دستگاه ادراري آنها كوچك‌تر و امكان تهاجم و تكثير باكتري بسيار زياد است. در بسياري از مواقع عفونت دستگاه ادراري بسيار جدي و خطرناك خواهد بود. تخمين‌زده مي‌شود كه حدود 50درصد از خانم‌ها دست‌كم يكبار در طول زندگي عفونت دستگاه ادراري را تجربه مي‌كنند، ولي خوشبختانه اين عفونت‌ها با آنتي‌بيوتيك‌ها درمان مي‌شوند.

چگونه عفونت رخ مي‌دهد

بطوركلي اين عفونت‌ها توسط ميكروب ها و باكتري‌ها ايجاد مي شوند. اين باكتر‌ها از روده كه نزديكي مهبل و مقعد قرار دارند، وارد مثانه مي شوند و اگر در اين مرحله درمان نشوند، ميكروارگانيسم‌ها بسمت بالا حركت خواهند كرد و مثانه را آلوده مي كنند و اگر باز هم درمان صورت نگيرد، در اين مرحله آنها وارد كليه‌ها مي‌شوند وآنها را عفوني مي‌كنند.

عوامل خطر

جنسيت: زنان بيش از مردان در معرض آلودگي قرار دارند، زيرا همانطور كه گفتيم، مجاري خروج ادرار آنها بسيار نزديك به مقعد و در نتيجه احتمال ورود باكتري به مثانه بيشتر است.

فعاليت جنسي: در حدود 75 تا 90درصد از موارد، ناشي از روابط جنسي است.

استفاده از قرص‌هاي ضد بارداري: زناني كه به‌طور مداوم از قرص‌هاي ضد بارداري استفاده مي‌كنند. بيشتر در معرض ابتلا به عفونت‌هاي ادراري قرار مي‌گيرند.

يائسگي: كاهش سطح استروژن در دوران يائسگي نيز ممكن است منجر به عفونت ادراري شود.

نشانه‌هاي ابتلا به عفونت ادراري

اضطرار به ادرار كردن مكرر، حتي پس از تخليه مثانه- احساس سوزش هنگام دفع ادرار- ناراحتي و يا فشار در قسمت تحتاني شكم- درد در ناحيه لگن و پشت- تب گاه به گاه- تهوع و استفراغ- تب‌ولرزي كه بيش از دو روز طول بكشد.

علائم عفونت كليه:

وجود خون در ادرار- بد بو شدن ادرار

درمان عفونت ادراري:

موثرترين روش در درمان عفونت‌هاي دستگاه ادراري، استفاده از آنتي‌بيوتيك‌هاست كه حتماً بايد توسط پزشك تجويز شود.

- زناني كه از عفونت مثانه رنج مي‌برند، بايد پس از تماس جنسي يك دوز آنتي‌بيوتيك مصرف كنند.

-در مورد عفونت‌هاي شديد كليوي ممكن است نياز به مداخلات دارويي و حتي بستري شدن در بيمارستان باشد.

 -در طول روز، زياد مايعات بنوشيد و مصرف موادغذايي حاوي آنتي‌اكسيدان همچون گيلاس و گوجه‌فرنگي را فراموش نكنيد.

پيشگيـري

هيچ‌گاه ادرار كردن را به تأخير نياندازيد. هميشه به درستي خودتان را تميز كنيد و از جلو به سمت عقب خود را بشوييد تا باكتري‌ها وارد دستگاه ادراري نشوند. از اسپري و يا عطر زنانه در دستگاه تناسلي استفاده نكنيد. خوردن آب آلبالو و آب نارگيل به كشتن باكتري در دستگاه ادراري كمك مي‌كند. الكل و كافئين با تحريك مثانه احتمال ابتلا به عفونت را افزايش مي‌دهند. از پوشيدن لباس‌هاي تنگ و شورت‌هاي نايلوني براي مدت طولاني خودداري كنيد. مصرف آلرژن‌ها، نگهدارنده‌ها و افزودني‌ها را كاهش دهيد. به جاي گوشت قرمز، ماهي و سويا بخوريد. حداقل 30 دقيقه و 5 بار در هفته ورزش كنيد. چاي سبز به دليل خاصيت آنتي‌اكسيداني و ضد سرطاني، ايمني را افزايش مي‌دهد. برخي كمبو‌د‌هاي تغذيه‌اي زمينه‌ساز عفونت مجاري ادراري هستند، ريزمغذي‌هايي همچون منيزيم، كلسيم، روي، سلنيوم و ويتامين C، اسيدهاي چرب امگا 3 را حتماً در رژيم غذايي خود بگنجانيد. مراقب علائم اوليه عفونت‌ها باشيد و حداقل سالانه يك‌بار به پزشك مراجعه كنيد تا مطمئن شويد به هيچ بيماري مبتلا نيستيد. عفونت ادراري اگرچه ناراحت كننده است، ولي قابل درمان است و با رعايت نكات ذكر شده قابل پيشگيري است. پس اصلاً نترسيد.

چگونه ورزش مي‌تواند وضعيت را بهبود ببخشد

حتي اگر مبتلا به التهاب مفاصل هستيد، مي‌توانيد همچنان فعال باشيد. تلاش براي ورزش كردن و فعال بودن در حين درد به نظر غير ممكن مي‌رسد، به‌خصوص افرادي كه دچار التهاب مفاصل هستند هميشه تحرك و فعاليت را براي خود يك رويا مي‌دانند. بيشتر افراد به اشتباه تصور مي‌كنند كه با داشتن ورم مفاصل، ورزش غير ممكن است، اما برعكس افراد دچار التهاب مفاصل بايد بطور منظم ورزش كنند تا مفاصل خود را فعال نگه دارند.

آرتريت يا همان التهاب مفاصل از بيماري‌هايي است كه مشخصه اصلي آن درد و محدوديت تحرك مفاصل و كاهش دامنه حركت است، اما ورزش منظم باعث مي‌شود كه فعاليت بدني داشته باشيد. عموم مردم تصور مي‌كنند كه با ورزش، مفاصل مبتلايان آسيب مي‌بيند ولي باتوجه به مطالعات اخير ورزش روزانه و فعاليت در زندگي روزمره از تغييرات دژنراتيو در مفاصل جلوگيري مي‌كند و سلامتي مفاصل را بهبود مي‌بخشد.


 

1398/11/05
Powered by DorsaPortal