بيمارستان حاج عزيزي جويبار
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۶ آذر
br ENGLISH
اطفال
آسم
 
آسم به عنوان اختلال التهابي مزمن راه هاي هوايي تعريف مي شود . آسم در هر سني شروع مي شود اما 90% - 80% از كودكان اولين علائم خود را قبل از سنين 5-4 سالگي بروز ميدهند . پسران تا دوره ي نوجواني بيشتر از دختران مبتلا مي شوند

علت آسم:

عفونتهاي تنفسي مكرر-كمبود وزن در هنگام تولد-سابقه خانوادگي ابتلا به آلرژي-قراري گيري در هواي آلوده(دودسيگار-تنباكو-....)

-علائم كلاسيك آسم : شامل تنگي نفس ، خس خس و سرفه ميباشد .

-تدابير درماني در آسم : حيوانات مودار و گلدان ها را از منزل خارج نمائيد .

* بيماران عزيز مبتلا به آسم به نكات زير توجه فرماييد:

1-از مصرف غذاهاي محرك و آلرژي زا خودداري نمائيد .

2. محيط ضدآلرژي خصوصا به دور از دود سيگار فراهم سازيد ( تهويه خوب هواي منزل ، شستشوي كف كنزل به جاي جارو كردن ، عدم پهن كردن قالي و قاليچه در اتاق ، كشيدن پوشش پلاستيكي و غيرقابل نفوذ روي بالشت و تشك و عدم استفاده از بالشت هاي پر ).

3-هنگامي كه كودك در معرض هواي سرد قرار ميگيرد از بيني نفس بكشد نه از دهان و از ماسك استفاده كرده و جلوي بيني و دهان خود را بگيرد تا اينكه بتوانيد هواي گرم را استنشاق كنيد .

4-ورزش هاي تنفسي و تنفس عميق و كنترل شده را جهت حركت بهتر ديواره سينه را به كودك آموزش دهيد از بازي تنفسي در كودكان كوچكتر ( دميدن گلوله پنبه روي ميز ) استفاده كنيد .

 5-محيط مربوط براي پيشگيري از خشك شدن مخاط پوششي كودك ضروري مي باشد.

6-كودك را به خوردن مايعات تشويق كرده ولي از مصرف مايعات سرد توسط كودك خودداري كنيد .

7-استفاده ازغذاهاي پر پروتئين و پركربوهيدرات و عدم استفاده از غذاهاي محرك(فلفل،ترشيجات و ...).

8-سرفه هاي موثر را به كودك آموزش دهيد بدين صورت كه كودك را در وضعيت قائم ( نشسته ) قرار داده به وي بياموزيد زانوها را خم كرده و بعد سرفه كند .

9-از تماس كودك با محرك هاي تنفسي مانند سيگار ، مواد مخدر ( سوخته و ترياك)، سرما يا گرماي بيش از حد ، عطرها ، گرده گياهان و تغييراتي ناگهاني درجه حرارت و رطوبت محيط پرهيز نمائيد  

10-داروهاي تجويز شده(آنتي بيوتيك ها) طبق دستور پزشك سر ساعت استفاده شود.

 11-داروهاي استنشاقي(اسپري ،ونتولين و...)طبق دستور پزشك  با آسميار استفاده شود.

12-نبايد كودك را از انجام ورزش منع كرد بهترين ورزش شناست كودك بايد داروهاي تجويز شده را 15 دقيقه قبل دريافت كرده و قبل از ورزش خود را گرم كند . از ورزش در هواي سرد خودداري شود و در طي ورزش از طريق بيني نفس عميق بكشد و از راه دهان هوا را خارج كند .

*هرگززودنيست-هرگزديرنيست-درهمه حال بايد به فكربيماري هاي تنفسي بود.

1398/11/05
Powered by DorsaPortal